Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sv000900/www_root/ZDENKANEMETHOVA-SK/wp-includes/post-template.php on line 265

Nikdy sa nevracaj ku starej láske! Mýtus vs realita?

Dnes ráno mi do oka padol jeden citát neznámeho autora:

„Nikdy sa nevracaj ku starej láske! Je to kniha, ktorú už máš prečítanú a vieš ako celý príbeh skončí.“

A tak si kladiem otázku: Je to naozaj pravda?

Niečo v mojom vnútri sa akosi vzbúrilo. Znamená to, že keď sa človek rozhodne odísť zo vzťahu a po čase si uvedomí, že to nebola tá správna voľba, už sa nemá vracať? Prečo??? Alebo ak sa môj partner rozhodne odísť, nemám sa snažiť privábiť si ho späť? Prečo??? Ak sa ja rozhodnem odísť a môj partner si ma opäť uloví, je to naozaj chyba? Prečo???

Hneď sa mi vybavilo niekoľko životných príbehov svojich klientov a každý z nich hovorí o niečom inom. Spustila sa mi lavína myšlienok, plná pocitov… poďme si to spolu trochu poupratovať.

Príbeh

Budem im hovoriť Karol a Lucia, sú mladý pár vo veku 27 a 29 rokov. Obaja si budujú kariéru, Lucia uvažuje o deťoch, Karol má hlavu plnú plánov a chce si ešte užívať. O manželstve zatiaľ nebolo ani reči, veď dnes sa to už ani nenosí… Hádky prichádzajú čoraz častejšie a sú skoro na dennom poriadku.

Lucia má pocit, že sa jej Karol vyhýba, on zostáva v práci dlhšie aj keď nemusí. Cíti sa byť osamelá a pre Karola nedôležitá. Čím viac sa snaží situáciu riešiť, tým je na ňu Karol prchkejší a podráždenejší. Radšej už ani nepípne, len tíško trpí a plače.

Karol má pocit, že má doma stíhačkuzačína sa vo vzťahu dusiť. Čím dlhšie to trvá, prichádzajú pochybnosti o tom, či sú si naozaj súdení a či nie je lepšie sa rozísť – kým je ešte čas. Rozhovory nepomáhajú, ba zdá sa, že je to po nich ešte horšie. A tak raz pri jednej ostrej hádke padol ortieľ – rozídeme sa!

Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky

Každý si šiel svojim životom až raz sa stretli na jednej žúrke. Obaja sa cítili zvláštne. Na jednej strane im srdce poskočilo a na druhej strane sa cítili nejako divne. Karol prišiel s kamarátmi na lov a Lucia tam bola s partiou z práce. Zapíjali dokončený projekt. Všetko šlo hladko, kým si Karol nevšimol ako jeden podnapitý chlap začal obťažovať Luciu a nikto sa jej nezastal. Šesť rokov patrili k sebe a teraz sa má tváriť že neexistuje? A tak vstal a rýchlo chlapa odpratal na ulicu.

Lucia mu bola vďačná, zostali chvíľu pri poháriku, prechádzke, stretnutiach a po pár dňoch zostali opäť spolu. Do roka bola svadba a Lucia otehotnela. Zdalo sa, že žijú raj na Zemi. Prišiel pôrod a všetko sa zmenilo. Málo spánku, veľká únava, strata jedného príjmu a kopec povinností. Ani jeden si celkom nevedel predstaviť do čoho idú.

Neskoro plakať nad rozliatym mliekom

Hádky sa opäť stali dennou súčasťou, na snahu o zlepšenie už nezostalo energie. Lucii sa pocity osamelosti vrátili, rovnako ako Karolov pocit, že nikdy nebude spokojná, nech urobí čokoľvek. Obaja cítia, že majú pri sebe iného partnera než toho, do ktorého sa zaľúbili. Veci sa vrátili do starých koľají ako pred rokmi. Hádky, osamelosť, výčitky, rozhovory, nespokojnosť, zúfalstvo, beznádej a rezignácia.

Obaja žijú život aký žiť nechceli. Niekto by povedal: „Teraz je už neskoro plakať…“

Keď sa pozrieme na tento životný príbeh Karola a Lucie, na prvý pohľad si človek môže povedať: „Neznámy autor mal pravdu“. Veď keby sa k sebe nevrátili, obaja mali šancu nájsť si lepších partnerov. Takto si zavarili na vlastnej hlúposti, či zaslepenosti.

Toto sú časté úvahy, s ktorými sa denne stretávam.

Môže to byť aj inak

Podobných scenárov býva veľa. To, že naše vzťahy skončia hádkami, trápením a odcudzením ešte nemusí znamenať, že máme po boku nesprávneho partnera alebo, že náš vzťah nestojí za nič.

Keď sa po rozchode vrátime k sebe nemusí ešte znamenať, že robíme chybu. Na vzťah sa snažím pozerať v širšom kontexte ako len v tom, že sme sa z nejakého dôvodu rozišli a to samo je už dôvodom, že sa k sebe nemôžeme vrátiť.

Pokiaľ na začiatku vzťahu bola láska, cit ktorý nám hovorí, že sme našli svoju spriaznenú dušu, niekoho, v koho prítomnosti môžeme byť sami sebou, je dobrým začiatkom láskyplného vzťahu.

Veľa ľudí si myslí, že ak majú po svojom boku toho správneho partnera, vydrží im to skoro navždy (v kútiku duše dúfajú, že navždyJ). Takto to však vo vzťahoch nefunguje. To, že nám to prestáva fungovať nemusí hneď znamenať, že je vzťah zlý a že treba vymeniť partnera.

topanka

Škrípajúci vzťah môže naznačovať len to, že sme sa zmenili a snažíme sa vo vzťahu fungovať akoby k tejto zmene nedošlo, zabudli sme ju začleniť do vzťahu. V tejto chvíli je vzťah ako malá topánka, ktorá nás tlačí, pretože sme narástli. Preto potrebujeme topánku, ktorá nám bude na nohe sedieť a hlavne vyhovovať nám veľkosťou. Preto náš vzťah potrebujeme uspôsobiť veľkosti zmeny, ktorá nastala. Je to jednoduché.

Tento príklad sa dá poňať rôzne. V mojom ponímaní Vám len chcem vysvetliť, že v živote sa potrebujeme prispôsobovať zmenám, ktoré sú jeho súčasťou. Zasahujú aj naše vzťahy.  Ak sa im neprispôsobíme, situácie sa budú vyostrovať dovtedy, kým nakoniec zmena nenastane.

Niektorí ľudia to pojímajú v živote po svojom a riadia princípom, s každou zmenou prichádza aj nový partner. Striedajú partnerov ako topánky a nenachádzajú konca. To je však iný príbeh a téma na ďalší článok…

Kríza prichádza s každou zmenou

Kríza nie je nič zlé, hovorí len o tom, že sme sa zmenili a máme sa posunúť o úroveň vyššie. Kým to neurobíme, situácia bude stále horšia a horšia. Toto býva často okamih, kedy veľa ľudí ukončuje svoje vzťahy. Nájdu si nového partnera, dostanú sa do rovnakého bodu a niektorí nakoniec zmenu urobia a posunú sa o úroveň vyššie. Je stále veľa takých, ktorí sa opäť rozhodnú ukončiť vzťah a buď sa po čase vrátia do vzťahu alebo sa rozhodnú ísť ďalej a začarovaný kruh sa opakuje…

V prípade, že sa vrátime do vzťahu k bývalému partnerovi, je nevyhnutné vzťah upraviť a prispôsobiť tomu, kým sme sa stali. Za iných okolností sa časom do pár týždňov vrátime do starých koľají a fungovať nám to nebude. Zmena je nevyhnutná a prináša rozvoj, pozitívnu zmenu. Zároveň je však aj nepohodlná a preto si veľa ľudí volí pohodlie, než námahu, ktorá prinesie vytúžené ovocie.

A tak by som ten citát na záver trochu upravila:

„Nikdy sa nevracaj ku starej láske bez zmeny!

Je to kniha, ktorú už máš prečítanú
a vieš ako celý príbeh skončí.

Zmena prináša nové kapitoly
a ty sám rozhodneš, čo v nich bude napísané.“

Zdenka Némethová

Som psychologička a trénerka vzťahov. Pomáham párom rozvíjať a žiť svoj láskyplným vzťah, pritom zostať sám sebou a žiť život podľa svojich predstav.
Svojim klientom šetrím čas a energiu investovanú do pokusov a omylov a nestrácať svoju nádej a pozitívne vyhliadky prv, než sa priblížia k svojim cieľom.

Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre